2014 :ENDON CRICKET CLUB CALENDAR: JUNE
APRIL MAY JUNE JULY AUGUST SEPTEMBER   >HOME
WEEK EIGHT: FIRSTS AT HOME TO KIDSGROVE
26

 

27

SENIOR TRAINING AT YMCA 6.00-7.00pm

 

28

UNDER 13s HOME TO BAGNALL6.30pm

OLD TRAFFORD England vs Sri Lanka 3rd ODI

29

CASUAL CRICKET 6.00pm

30

UNDER-11s PRACTICE NIGHT 6.30pm

LADIES PRACTICE 6.30pm

PARENTS NIGHT

 

31

FIRSTS HOME TO WESTON 1.00pm

SECONDS AWAY TO WESTON 1.30pm

LORDS England vs Sri Lanka 4th ODI

1

UNDER 17s TO HOMEHEM HEATH 9.30am

THIRD TEAM HOME TO CHECKLEY 2.00pm

M

T

W

T

F

S

S

WEEK NINE: FIRSTS AWAY AT NORTON
2

UNDER 15s HOME TO BAGNALL 6.30pm

UNDER 11s AWAYTO KNYPERSLEY 6.30pm

xxxxxxxxxxxxxxxxx

3

SENIOR TRAINING AT YMCA 6.00-7.00pm

EDGBASTON England vs Sri Lanka 5th ODIxxxxxxxx

4

UNDER 13s AWAY TO ASHCOMBE PARK6.30pm

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxx

5

 

 

 

xxxxxxxxxxxxxxxxx

6

UNDER-11s PRACTICE NIGHT 6.30pmx

LADIES NIGHT I 6.30pm

PARENTS NIGHT

xxxxxxxxxxxxxxxxx

7

FIRSTS HOME TO MEIR HEATH1.00pm

SECONDS AWAY NEWCASTLE AND HARTSHILL1.30pm

xxxxxxxxxxxxxxxxx

8

UNDER 17s HOME TO LONGTON 9.30am

THIRD TEAM HOME TO JGMEAKINS 2.00pm

M

T

W

T

F

S

S

WEEK TEN: FIRST AWAY AT LEYCETT
9

UNDER 11s HOME TO CONGLETON 6.30pm

UNDER 15s AWAY TO KNYPERSLEY 6.30pm

10

SENIOR TRAINING AT YMCA 6.00-7.00pm

11

SCHOOLS GIRLS U-13 TOURNAMENT 1.00 -5.00

UNDER 13s HOME TO OAKAMOOR6.30pm

 

12

CASUAL CRICKET 6.00pm

 

LORDS TEST England vs Sri Lanka First Day

 

 

Brazil vs Croatia (21.00)

13

UNDER-11s PRACTICE NIGHT 6.30pmx

LADIES PRACTICE 6.30pm

PARENTS NIGHT

LORDS TEST England vs Sri Lanka Second Day

Mexico vs Cameroon (17.00) Spain vs Netherlands (20.00) Chile vs Australia (23.00)

14

FIRSTS AWAY TO LEYCETT 1.00pm

SECONDS HOME TO LEYCETT 1.30pm

LORDS TEST England vs Sri Lanka Third Day

Columbia vs Greece (17.00) Uraguay vs Costa Rica (20.00) ENGLAND VS ITALY (23.00)

15

UNDER 17s HOME TO NORTON 9.30am

THIRD TEAM HOME TO WESTON 2.30pm

LORDS TEST England vs Sri Lanka Fourth Day

Switzerland vs Ecuador (17.00) France vs Honduras (20.00) Agentina vs Bosnia Herzegovina (23.00)

M

T

W

T

F

S

S

WEEK ELEVEN: FIRSTS AT HOME TO NEWCASTLE
16

UNDER 15s HOME TO LEEK 6.30pm

UNDER 11s AWAY TO ALSAGER 6.30pm

LORDS TEST England vs Sri Lanka Fifth Day

Germany vs Portugal (17.00) Iran vs Nigeria (20.00) Ghana vs USA (23.00)

17

SENIOR TRAINING AT YMCA 6.00-7.00pm

 

 

Belgium vs Algeria (17.00) Brazil vs Mexico (20.00) Russia vs South Korea (23.00)

18

SCHOOLS GIRLS U-15 TOURNAMENT 1.00 -5.00

UNDER 13s AWAY TO BLYTHE 6.30pm

Netherlands vs Australia (17.00) ) Spain vs Chile (20.00 Croatia vs Cameroon (23.00)

 

19

ENDON LADIES HOME to ENDON HIGH 6.30pm

 

 

Colombia vs Ivory Coast (17.00) ENGLAND VS URUGUAY (20.00) Greece vs Japan (23.00)

20

UNDER-11s PRACTICE NIGHT 6.30pmx

LADIES PRACTICE 6.30pm

HEADINGLEY TEST England vs Sri Lanka First Day

Italy vs Costa Rica(17.00) Switzerland vs France (20.00) Ecuador vs Honduras (23.00)

21

FIRSTS HOME TO ALSAGER 1.00pm

SECONDS AWAY TO ALSAGER 1.30pm

HEADINGLEY TEST England vs Sri Lanka Second Day

Argentina vs Iran(17.00) Germany vs Ghana (20.00) Bosnia Herzegovina vs Nigeria (23.00)

22

UNDER 17s AWAY TO BURSLEM9.30am

THIRD TEAM HOME TO NEWCASTLE AND HARTSHILL2.30pm

HEADINGLEY TEST England vs Sri Lanka Third Day

Belgium vs Russia (17.00) Algeria vs South Korea (20.00) Potugal vs USA (23.00)

M

T

W

T

F

S

S

WEEK TWELVE: FIRSTS AWAY AT WESTON
23

UNDER 15s AWAY TO BURSLEM6.30pm

HEADINGLEY TEST England vs Sri Lanka Fourth Day

Spain vs Australia (17.00) Netherlands vs Chile (17.00) Brazil vs Cameroon (21.00) Croatia vs Mexico (21.00)

24

SENIOR TRAINING AT YMCA 6.00-7.00pm

HEADINGLEY TEST England vs Sri Lanka Fifth Day

Uruguay vs Italy (17.00) ENGLAND VS COSTA RICA (17.00) Columbia vs Japan (21.00) Greece vs Ivory Coast(21.00)

25

UNDER 13s AWAYTO CHECKLEY6.30pm

 

Argentina vs Nigeria (17.00) Bosnia Herzegovina vs Iran (17.00) Switzerland vs Honduras (21.00) Ecuador vs France (21.00)

 

26

CASUAL CRICKET 6.00pm

 

Germany vs USA (17.00) Portugal vs Ghana (17.00) Belgium vs South Korea(21.00) Algeria vs Russia (21.00)

 

27

UNDER-11s PRACTICE NIGHT 6.30pmx

LADIES PRACTICE 6.30pm

PARENTS NIGHT

28

FIRSTS AWAY TO KIDSGROVE 1.00pm

SECONDS HOME TO ASHCOMBE PARK1.30pm

D GROUP RUNNER-up (21.00)

29

UNDER 17s HOME TO WHITMORE 9.30am

THIRD TEAM AWAY TO SANDYFORD 2.30am

D GROUP WINNER (21.00)

M

T

W

T

F

S

S

WEEK THIRTEEN: FIRSTS AWAY AT ECCLESHALL
30

UNDER 15s HOME TO SANDYFORD 6.30pm

UNDER 11s AWAY TO SANDYFORD 6.30pm

1

SENIOR TRAINING AT YMCA 6.00-7.00pm

 

 

 

2

UNDER 13s HOME TO CHEADLE 6.30pm

 

 

 

3

CASUAL CRICKET 6.00pm

 

 

 

4

UNDER-11s PRACTICE NIGHT 6.30pm

LADIES PRACTICE 6.30pm

PARENTS NIGHT

5

FIRSTS AWAY TO ECCLESHALL 1.00pm

SECONDS HOME TO OAKAMOOR 1.30pm

6

UNDER 17s AWAYTO MEAKINS 9.30am

THIRD TEAM HOME to ASHCOMBE PARK 2.30pm

M

T

W

T

F

S

S

APRIL MAY JUNE JULY AUGUST SEPTEMBER World Cup TV Schedule >HOME